Bizarní hmyz

Giraffe weevil

Nosatec žirafí

(Trachelophorus giraffa

Tento endemický brouk z Madagaskaru za své jméno vděčí svému prodlouženému krku. Samečekkrk obvykle dvakrát až třikrát delší než samička. Většina těla brouka je černé barvy, kromě výrazně červených krovek kryjících křídla. Sameček dosahuje délky až 2,5 cm. Prodloužený krk je adaptací, která slouží pro stavbu hnízda a pro boj. Když přijde čas rozmnožování, oplodněná samička pevně zavine list hostitelské rostliny (Dichaetanthera cordifolia či Dichaetanthera arborea - stromky z čeledi melastomovitých), a poté do této ruličky naklade jediné vajíčko. Nakonec ruličku odstřihne od zbytku listu, čímž vajíčko připraví k vylíhnutí.

Planthopper Nymph

"Po rostlinách poskakující nymfa"

(Siphanta acuta)

Název tohoto tvora by se dal do češtiny přeložit jako "po rostlinách poskakující nymfa". Tito miniaturní hmyzí tvorové totiž poskakují, když se vyskytnou v nebezpečí. Z tohoto důvodu Planthopper unikal dlouhou dobu podrobnějšímu poznání vědců. Dalším důvodem bylo to, že v dospělosti Planthopper vypadá naprosto odlišně od svého stadia nymfy. Zajímavý je také tím, že ze speciálních žláz na těle vytvářejí vosk, pomocí kterého poté chytá další hmyz.

Saddleback caterpillar

"Housenka se hřbetním sedlem"

(Acharia stimulea

Tato housenka má velice zajímavé zbarvění. Zelená uprostřed, hnědá na koncích. Ano, tato housenka vypadá celkem nevinně a někdo by řekl až roztomile, ale nenechte se zmást. Jedná se o dosti jedovatou housenku. Ve všech jejích bodcích je obsažen jed, který sice člověka nezabije, ale zato bude pořádně štípat. V dospěloti se z této housenky stane obyčejná, bezbranná a vcelku ničím nezajímavá hnědá můra.


Froghopper

Pěnodějky

(Philaenus)


Pěnodějky (Froghopper) jsou druhem hmyzu, jenž během svého stadia nymfy žijí uvnitř hmoty připomínající pěnu. Tato pěna může být často vidět na nejrůznějších rostlinách v období ranného léta. Nymfa produkuje tuto pěnu tak, že vypouští z konečníku vzduch který prochází skrz tekutinu. Tento proces funguje podobně jako bublifuk a z tekutiny se vytváří pěnový obal. Pěna chrání nymfy před vysycháním a nejspíše také odrazuje predátory. Pěnodějky jsou v angličtině známy jako froghoppers ("jako žába skákající"), protože dospělí jedinci mají schopnost skákat stylem připomínající žabý skok. Některé druhy dokonce svým vzhledem a postavením svého těla v dospělosti žábu trochu připomínají. Živý se většinou na větvičkách vrb nebo různých bylinách vysáváním rostlinných šťav.