Black Rain Frog

17.02.2018

Černá deštná žába

(Breviceps fuscus) 

Tato podivná černá žába vypadá smutně a nevrle. Je poměrně malá a dosahuje průměru přibližně 2 - 5 cm v délce těla.  Obývá hory Cape Fold v jižní jižní Africe kde sídlí v nadmořské výšce 1 000 m.n.m.. Jedná se primárně o nočního tvora. Tento jedinečný druh žáby vytváří tunely, které jsou typicky mělké (asi 15 cm pod zemí).

Toto zajímavé zvíře se vyvinulo s několika unikátními úpravami jako je například rozštěpený jazyk nebo schopnost skládat nohy pod svým tělem. Pokud je Black rain frog ohrožena, začne nafukovat své tělo až do několikanásobku původní velikosti. To slouží jednak jako mechanismus k zastrašení a odvrácení mnoha potenciálních predátorů, druhak k zabránění polapení predátorem pokud již dojde k napadení. Pokud je například napadena v podzemních tunelech, tak její nafouknutí znemožní predátorovi žábu vytáhnout ven. 
Během pohlavního styku vylučuje samice lepivou látku, která zabraňuje tomu, aby sameček během styku vyklouzl. Poté co samička naklade oplodněná vejce, sameček se o ně typicky stará a chrání je dokud nedojde k vylíhnutí. 
I když jejich endemický rozsah je velmi omezený, *IUCN oznámil, že jejich počet se jeví jako dostatečný a stabilní,  přinejmenším zatím.

Prohlédněte si i další obrázky níže

*Mezinárodní svaz ochrany přírody


Jejich tělo je přirozeně pokryto různými odstíny zelené a hnědé barvy. Díky tomu housenka krásně splývá se svým okolím, což jí poskytuje skvělou kamufláž. Ve své larvální fázi hadí housenky zůstává 10-30 dní dokud se nevyvine do své dospělé formy.

Housenka je asi dvakrát větší než můra, do které dospívá. Jako dospělé můry mají délku pouze 1,27 cm. Ve stadiu housenky měří přibližně 2,54 cm. Existuje několik poddruhů této housenky. Některé druhy se mohou pochlubit jasnými barvami, zatímco jiné jsou světle hnědé. Živí se různými rostlinami, včetně palem, trávy a okrasných rostlin . Obvykle...

Housenka Jewel Caterpillar, člen rodu Dalceridae, je neuvěřitelně krásná a průsvitná larvální fáze Koa Acraga, oranžového mola původem z Mexika, Kostariky a dalších karibských ostrovů.
V současné době vědci vědí stále velmi málo o housenkové fázi tohoto druhu i o jeho dospělém protějšku.
Tento malý hmyz si na svém prakticky průhledném těle vyvinul...