Jewel Caterpillar

22.02.2018

(Dalceridae)

Housenka Jewel Caterpillar, člen rodu Dalceridae, je neuvěřitelně krásná a průsvitná larvální fáze Koa Acraga, oranžového mola původem z Mexika, Kostariky a dalších karibských ostrovů.
V současné době vědci vědí stále velmi málo o housenkové fázi tohoto druhu i o jeho dospělém protějšku. 
Tento malý hmyz si na svém prakticky průhledném těle vyvinul obal skládající se z četných ostnatých výčnělků červené barvy, které jsou snadno oddělitelné a snadno se odlomí. Ty nejspíše slouží jako prostředek obrany, který dovolí housenkám uniknout útočníkům. Také slouží jako vizuální varování pro případné dravce nebo pro další potenciální nepřátele žijící v deštném pralese. Drobné tělo Jewel Caterpillar je mírně toxické a navzdory skleněnému vzhledu jejich těla mají spíše želatinovou konzistenci. Jejich tělo je však velmi zranitelné. Občas se stane, že nějaký jiný parazitní hmyz vstoupí do těla housenky, kde přežívá a požírá housenku zevnitř, dokud housenka nezemře. Dokážete si tu hrůzu představit?
Dosahují délky v průměru až 2,5 cm, což spolu se zvykem žít na spodní straně listů činí jejich život ještě obtížnější. Většina z mála dosud nalezených exemplářů byla viděna v mangrovových lesích Jižní Ameriky a Střední Ameriky . Housenka se špatně hledá protože svým zbarvením dokonale splývá s červenými listy mangrovových stromů.