Úchvatné Rostliny


Mučenka modrá 

(Passiflora caerulea L.

Celý rod Mučenek obsahuje přibližně 520 druhů. Mučenka modrá je vytrvalá popínavá bylina. Vyznačuje se nápadnými pravidelnými květy neobvyklých tvarů i barev. Květy vyrůstají z paždí listů a kvetou obvykle jen jeden denNázev vznikl když přišli v sedmnáctém století misionáři do Jižní Ameriky a uviděli neznámou rostlinu s podivnými květy, vytvořili podobenství o umučení Krista, které jim květ připomínal. Uprostřed tři černé čnělky s bliznami jako hřeby, prašníky jako kladiva nebo jako pět ran Kristových a okolo věnec barevných vláken jako trnovou korunu. Špičatě zakončené listy představovaly kopí, úponky důtky, deset okvětních lístků deset apoštolů. Botanický název rostliny - Passiflora, je tedy složeninou ze slov passio = utrpení a flos = květ.


Ghost Orchid

Duch orchideje

(Dendrophylax lindenii)

Duch orchideje je fascinující rostlina, která byla považována za zaniklou téměř dvacet let a teprve nedávno byla znovu objevena. Květina potřebuje ke svému životu zvláštní houbu a lze ji najít na Kubě a další odrůdy také na Floridě. Na Kubě roste na cypřišových stromech a svůj název dostala kvůli jemnému pohybu, který zde vytváří. Rosnatka kapská

Rosnatka je drobná masožravá rostlina tvořící přízemní růžice, která je původní v jižní Africe. Její listy jsou dlouhé asi deset centimetrů a jsou posety lepivými stonky, kterými chytá neopatrný hmyz. Čepel listů rosnatky je hustě pokrytá zvláštními orgány zvanými tentakule, které vypadají jako kapky rosy. Tentakule jsou vlastně žlázy, které produkují lepivý sekret, obsahující trávicí enzymy. Poté, co je hmyz lapen, tentakule jej "uvězní" a zároveň se začne zavírat i list. Chycená muška je v tu chvíli absolutně bez šance a její trápení bude dlouhé, protože rosnatce může trvat až půl hodiny, než se celý list uzavře.